10 tipů do letošní sezóny

02.04.2020

10 tipů pro letošní sezónu

Vzhledem k aktuální situaci u nás i ve světě je asi všem jasné, že mnoho věcí, které jsme brali jako naprostou samozřejmost být prostě nemusí a dlouhodobé plánování závodů a sezóny také teď nebude možné. Základ je ekonomicky přežít situaci, kdy jsme v nucené karanténě a mnoho oborů má velké problémy. Zdravotně to beru tak, že patříme mezi velmi trénované jedince, kteří jsou odolní a mají nesrovnatelně větší šanci COVID přečkat než ten, kdo není fit a kdo se fyzicky neudržuje. Takže nyní máme vlastně takové OFF SEASON. Závody se ruší a přesouvají a i motivace k tréninku je díky tomu menší. Proto využijte tuto dobu k ,, restartu ,, a k pohledu na sport z jiného pohledu. Zde máte několik tipů co můžete v nejbližší době dělat a na co se zaměřit.

 

  1. Motivace k tréninku

Nejlepší motivací k tréninku je vždy nějaký závod. Bez něj se člověk nějak hýbe, ale není to ono. Je to spíše taková údržba, než trénink, který má nějaký cíl a někam se posouvá.

Sám jsem takto trénoval (spíše se udržoval) do okamžiku, kdy jsem dostal od manželky k narozeninám startovné na IM Mallorka. Tím se vše změnilo. Začal jsem trénovat skoro o 100% více, lépe se mi vstávalo ráno na bazény, protože jsem věděl proč to dělám.

 

 

  1. Jezděte online

V době nuceného pobytu doma a v době karantény se náš trénink přesunul indoor.

Ne každý ježdění na trenažéru miluje, ale v dnešní situaci je to místo, jak se dá velmi dobře natrénovat, a navíc jet trénink společně s tréninkovými kamarády. Kromě ZWIFTU začíná být více vidět také Prachatické ROUVY (které se včera stalo oficiálním online partnerem IRONMAN a slibují, že budou mít 35 závodů IRONMAN a HALF IRONMANU online) nebo také čerstvě online aplikace od IRONMANU. Berte tyto aplikace, a hlavně závody na nich trošku s rezervou. Velmi totiž záleží na trenažéru, co máte a také na nastavení údajů, které tam jezdec dává. (ani nepředpokládám, že by si někdo dal do trenažéru přečipované elektrokolo) Mnoho top jezdců, co jsou ve virtuálním světě neporazitelní pak v reálu třeba neuvisí balík v prvním brdku ????

 

 

 

 

  1. Výběr závodu

Navazuji na bod číslo 1. Ano, je potřeba mít před sebou nějaký cíl. Letošní sezóna bude ale jiná. Mnoho závodů se ruší a přesouvá a vlastně nikdo neví, jak to bude. Můj osobní názor je, že první závody budou někdy v srpnu. Otázka je ale, jestli jen u nás, nebo budeme schopni vycestovat někam do zahraničí. Proto doporučuji svým svěřencům, aby si závody přeložily na 2021, kdy bude větší šance, že se do té doby situace více uklidní jak u nás, tak i v zahraničí a bude opět možné cestovat. Takže letos se zaměřte na domácí závody. Podívejte se na závody ČP od srpna dále a určitě si najděte také některé, poutáky, ve vašem okolí.

 

  1. Najměte si trenéra

Mít trenéra je v první řadě o tom, že máte na sebe bič. Trenéra beru jako někoho, kdo má teoretické a praktické zkušenosti, a hlavně po Vás chce předem domluvené a Vámi odsouhlasené penzum tréninků. Můžete si sice trénovat sami, ale není to ono. Když nad vámi někdo nestojí, tak si vždy najdete nějakou úžasnou výmluvu, proč to nešlo a proč ten trénink byl jiný, než jste si to plánovali. Sám jsem takto trénoval před mojí poslední účastí na Havaji a zhruba v Červenci jsem se rozhodl oslovit svého bývalého trenéra v L.A. Garetha Thomase. Ne proto, že by vymyslel nějaký úžasný tréninkový motiv, který bych neznal, ale proto že jsem nad sebou chtěl a potřeboval mít někoho komu důvěřuji a kdo bude přesně vidět co jsem trénovat. A taky se mi trenérovi blbě říká že jsem trénink nešel, nebo se na to vykašlal.

Na trhu je naštěstí mnoho trenérů a vybere si každý. Já jen doporučuji takového, který byl sám aktivní závodník a má díky tomu obrovské zkušenosti z tréninků a ze závodů.

Trénovat lze velmi dobře i na dálku, ale je potřeba používat online aplikace a tréninky pravidelně vyhodnocovat.

 

 

 

 

 

  1. Jděte na zátěžové testy

Teď, když máme spoustu času a netlačí nás příprava na první závody tak je čas o samotném tréninku trochu přemýšlet. Pokud máte trenéra, tak ten to dělá za vás. Pokud ale ne, tak je na čase přemýšlet o tom co a jak změnit a udělat efektivněji na příští sezónu. (je to zvláštní, ale je duben a letošní sezónu už odepisuji ????) Proto doporučuji si zajít na zátěžové testy, které Vám přesně ukáží zóny a tepy na kterých jste schopní závodit, a hlavně které máte rozvíjet v tréninku, abyste se zrychlovali. Většina, expertů, považuje za dostatečné, když znáte svoje FTP. Za mě je to číslo, které je fajn znát spíše kvůli nastavení ZWIFTU, nebo ROUVY, ale pro samotný trénink je to podle mého názoru nedostatečné. Jediné, co vždy fungovalo a fungovat bude je znát přesně svoje AEROBNÍ a ANAEROBNÍ prahy.

Sám jsem v mých nejlepších letech závodil přesně na Aerobním prahu. Pamatuji si záznam z Podersdorfu, který jsem za 8:23 vyhrál, že jsem jel všechny disciplíny +- 5 tepů na 150 (což byl tenkrát můj AEP. Zjednodušeně: AEROBNÍ práh je intenzita, na které jste schopní jet a závodit dlouhou dobu. Pokud závodíte v dlouhém triatlonu, tak v této intenzitě trávíte většinu času v závodě. Ano, jde jet i na vyšších tepech, ale to zvládají jen výborně trénovaní jedinci. Při středním triatlonu (i když je zátěž také několikahodinová) se jezdí o něco vyšší intenzitou než při dlouhém triatlonu. Já používám pro tuto zónu název SST. Takže pokud nemáte tyto zóny změřené a nevíte je tak neváhejte a objednejte se na testy. Nevím, jak teď mají, kde otevřeno, ale když zavoláte Michalovi do Cardiolab, tak Vás vezme. Takže moje doporučení je: Nekupujte si další úžasné a drahé komponenty na kolo, které pojdou úplně sami, ale raději si zajděte na testy. To Vás posune více.

 

 

  1. Nastavte si správně pozici na kole

Opět na to nyní máte čas, tak využijte toho, že bikeshopy přicházejí s akcemi a nechte si nastavit posed. Z akcí, o kterých vím je nastavení posedu v HARFASPORTU, kdy mají 50% slevu. Samozřejmě je obrovský rozdíl, jestli závodíte na silničním, nebo na triatlonovém kole. Moje zkušenost je taková, že triatlonové kolo je oproti silničnímu o 3 km/h rychlejší v průměrné rychlosti. Pokud si necháte ještě dobře nastavit posed, tak se na kole budete cítit pohodlně a nyní máte několik měsíců si na novou pozici i zvykat.

 

 

  1. Začněte plavat venku

Letos díky uzavření plaveckých bazénů budeme muset začít plavat v otevřené vodě o něco dříve. Vím, že někteří borci venku již plavou, ale většina z nás stále čeká až se voda trochu ohřeje. Zatím má voda venku tak 12 st a pevně věřím, že za týden už budeme schopní začít plavat. Asi to bude na počátku chtít používat neoprenové ponožky a rukavice, ale to dáme.

S tréninkovou skupinou R2K máme pravidelné plavání v Hostivařské přehradě, takže jakmile to bude možné, začneme plavat.

 

 

  1. Naplánujte si nějakou challenge

Do doby, než budeme schopní začít závodit si naplánujte nějakou výzvu. Ať už doma online, nebo venku. Frodeno pojede doma Ironman, tak co si dát třeba na trenažéru 180 km?

Pokud budeme mít už možnost trénovat venku bez omezení, tak si najděte nějakou další výzvu. Doporučil bych Vám naši jízdu Praha-Drážďany-Praha, ale letos pojedeme asi jinam, protože nás přes hranice nepustí Nebo Praha-Karlovy Vary-Praha??

 

  1. Naplánujte si letošní dovolenou jako tréninkový kemp.

Do zahraničí nemůžeme a v létě se to moc asi nezmění. Takže nám nezbývá nic jiného než začít znovu objevovat tuzemské destinace. Mějte ale na paměti, že pokud pojedete s rodinou, tak to nebude klasické soustředění, ale část dne byste měli trávit také s nimi.

Proto hledejte vhodné lokality jak pro Vás (kde se dá dobře trénovat) ale také pro Vaši rodinu (aby to bavilo i je) Kromě profláklého Lipna určitě najdete mnoho dalších míst, kde jsou hotely na dobré úrovni a kde můžete kvalitně sportovat.

 

  1. Zapojte do sportu také vaše děti

Před 2 lety jsem začal trénovat děti v oddíle LBS sport. Ten hlavní důvod byl, že jsem chtěl, aby moje děti měli sportovní vyžití. Z původního hraní na plavání a běh děti povyrostli a už začínají závodit, což je samozřejmě dobře. Nejlepší je, když jdete svým dětem příkladem.

Proto se od letošního června zaměříme i na trénink dětí a přes prázdniny pro ně budeme každý den připravovat společné tréninky plavání, kola, běhu i přechodů, jeden příměstský tábor (spíše soustředění) a poslední týden v srpnu soustředění. Je mi jasné, že většina oddílů bude ještě nefunkčních a rodiče si od dětí také po 2,5 měsících kdy mají děti doma od nich na chvíli odpočinou.